
Safavieh Branko Ceramic Table Lamp - Grey
Jackson Pollock meets ancient ceramic artistry for today‰۪s eclectic d̩cor in this Branko Table Lamp. The modern mottled pattern and textured ceramic striations give any room a rich sense of depth and motion, while a white drum shade makes Branko absolutely timeless.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4269A |
| Product UPC: | 195058075275 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $57.85
-65%$57.85
$20.25More Images


Safavieh Branko Ceramic Table Lamp - Grey
Jackson Pollock meets ancient ceramic artistry for today‰۪s eclectic d̩cor in this Branko Table Lamp. The modern mottled pattern and textured ceramic striations give any room a rich sense of depth and motion, while a white drum shade makes Branko absolutely timeless.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4269A |
| Product UPC: | 195058075275 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Jackson Pollock meets ancient ceramic artistry for today‰۪s eclectic d̩cor in this Branko Table Lamp. The modern mottled pattern and textured ceramic striations give any room a rich sense of depth and motion, while a white drum shade makes Branko absolutely timeless.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4269A |
| Product UPC: | 195058075275 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























