
Safavieh Brahma, 10.4 Inch, White, Iron, Led Rechargeable Table Lamp? - White
A piece that speaks to the modern-chic utilitarian, this Brahma Rechargeable LED Table Lamp is absolutely essential for today‰۪s contemporary living spaces. Brahma‰۪s minimalist columnar profile in clean white seamlessly accents any room, and its touch dimmer make Brahma a must-have. The bulit-in USB port on this lamp is to be used only for lamp recharging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6.69" W x 6.69" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | BASE DIMMER |
| Product SKU: | TBL4451A |
| Product UPC: | 195058413947 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $82.55
-65%$82.55
$28.89More Images


Safavieh Brahma, 10.4 Inch, White, Iron, Led Rechargeable Table Lamp? - White
A piece that speaks to the modern-chic utilitarian, this Brahma Rechargeable LED Table Lamp is absolutely essential for today‰۪s contemporary living spaces. Brahma‰۪s minimalist columnar profile in clean white seamlessly accents any room, and its touch dimmer make Brahma a must-have. The bulit-in USB port on this lamp is to be used only for lamp recharging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6.69" W x 6.69" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | BASE DIMMER |
| Product SKU: | TBL4451A |
| Product UPC: | 195058413947 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A piece that speaks to the modern-chic utilitarian, this Brahma Rechargeable LED Table Lamp is absolutely essential for today‰۪s contemporary living spaces. Brahma‰۪s minimalist columnar profile in clean white seamlessly accents any room, and its touch dimmer make Brahma a must-have. The bulit-in USB port on this lamp is to be used only for lamp recharging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6.69" W x 6.69" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | BASE DIMMER |
| Product SKU: | TBL4451A |
| Product UPC: | 195058413947 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























