
Safavieh Bottle 29-Inch H Glass Table Lamp Set Of 2 - Ivory
Inspired by sea glass and the romantic notion of messages in bottles, the Bottle Glass table lamp by Safavieh is ideal for coastal and transitional rooms. Crafted of antique silver mercury glass, this pretty set of lamps features off-white drum shades.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15.5" W x 15.5" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Ivory/Silver |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4157D-SET2 |
| Product UPC: | 683726717881 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Bottle 29-Inch H Glass Table Lamp Set Of 2 - Ivory
Inspired by sea glass and the romantic notion of messages in bottles, the Bottle Glass table lamp by Safavieh is ideal for coastal and transitional rooms. Crafted of antique silver mercury glass, this pretty set of lamps features off-white drum shades.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15.5" W x 15.5" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Ivory/Silver |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4157D-SET2 |
| Product UPC: | 683726717881 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by sea glass and the romantic notion of messages in bottles, the Bottle Glass table lamp by Safavieh is ideal for coastal and transitional rooms. Crafted of antique silver mercury glass, this pretty set of lamps features off-white drum shades.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15.5" W x 15.5" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Ivory/Silver |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4157D-SET2 |
| Product UPC: | 683726717881 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























