
Safavieh Boise 27.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Cream
Sensuous and curvaceous, the set of two Boise table lamps is a reflection of the return to natural materials. A cylindrical base covered in capiz shell tiles contrasts an acrylic finial and pedestal and is topped with a textured white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4292A-SET2 |
| Product UPC: | 683726404668 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $229.11
-65%$229.11
$80.19More Images


Safavieh Boise 27.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Cream
Sensuous and curvaceous, the set of two Boise table lamps is a reflection of the return to natural materials. A cylindrical base covered in capiz shell tiles contrasts an acrylic finial and pedestal and is topped with a textured white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4292A-SET2 |
| Product UPC: | 683726404668 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sensuous and curvaceous, the set of two Boise table lamps is a reflection of the return to natural materials. A cylindrical base covered in capiz shell tiles contrasts an acrylic finial and pedestal and is topped with a textured white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Shell |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4292A-SET2 |
| Product UPC: | 683726404668 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























