
Safavieh Blanche 32-Inch H Gourd Lamp Set Of 2 - Orange
Graceful and curvaceous, the Blanche gourd lamp is sure to illuminate any room with elegance and style. Its classic body glistens in orange glazed ceramic is accented with silver-finished neck and acrylic base, and topped with an off-white cotton drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Orange |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4148D-SET2 |
| Product UPC: | 683726793700 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Blanche 32-Inch H Gourd Lamp Set Of 2 - Orange
Graceful and curvaceous, the Blanche gourd lamp is sure to illuminate any room with elegance and style. Its classic body glistens in orange glazed ceramic is accented with silver-finished neck and acrylic base, and topped with an off-white cotton drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Orange |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4148D-SET2 |
| Product UPC: | 683726793700 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Graceful and curvaceous, the Blanche gourd lamp is sure to illuminate any room with elegance and style. Its classic body glistens in orange glazed ceramic is accented with silver-finished neck and acrylic base, and topped with an off-white cotton drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Orange |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4148D-SET2 |
| Product UPC: | 683726793700 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























