
Safavieh Blakely 28-Inch H Teal Table Lamp Set Of 2 - Blue
Sweeten any room with the artful pineapple silhouette of the teal ceramic Blakely table lamps. A symbol of hospitality, the pineapple base is topped with a textured white cotton drum shade and a modern see-through acrylic pedestal and finial.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Blue |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4246B-SET2 |
| Product UPC: | 889048125063 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $213.51
-65%$213.51
$74.73More Images




Safavieh Blakely 28-Inch H Teal Table Lamp Set Of 2 - Blue
Sweeten any room with the artful pineapple silhouette of the teal ceramic Blakely table lamps. A symbol of hospitality, the pineapple base is topped with a textured white cotton drum shade and a modern see-through acrylic pedestal and finial.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Blue |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4246B-SET2 |
| Product UPC: | 889048125063 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sweeten any room with the artful pineapple silhouette of the teal ceramic Blakely table lamps. A symbol of hospitality, the pineapple base is topped with a textured white cotton drum shade and a modern see-through acrylic pedestal and finial.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Blue |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4246B-SET2 |
| Product UPC: | 889048125063 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























