
Safavieh Bixby Glass Table Lamp - Brass
The understated elegance of this Bixby Table Lamp makes it the ideal finishing touch for any classic contemporary d̩cor. Bixby flaunts hints of glamour with its shining brass finish, and two pulls mimic bedside lighting in the finest NYC hotels.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4265A |
| Product UPC: | 195058075237 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Bixby Glass Table Lamp - Brass
The understated elegance of this Bixby Table Lamp makes it the ideal finishing touch for any classic contemporary d̩cor. Bixby flaunts hints of glamour with its shining brass finish, and two pulls mimic bedside lighting in the finest NYC hotels.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4265A |
| Product UPC: | 195058075237 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The understated elegance of this Bixby Table Lamp makes it the ideal finishing touch for any classic contemporary d̩cor. Bixby flaunts hints of glamour with its shining brass finish, and two pulls mimic bedside lighting in the finest NYC hotels.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4265A |
| Product UPC: | 195058075237 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























