
Safavieh Birdsong 28-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Oil Rubbed Bronze (Black)
Birds of a feather. The whimsical beauty of the Birdsong table lamp (set of two) is inspired by the artisanal work of British ironsmiths. Crafted with oil-rubbed bronze finish, the metal base is topped with a posh white cotton shade for eclectic elegance.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4325A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437741 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $164.78
-65%$164.78
$57.67More Images


Safavieh Birdsong 28-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Oil Rubbed Bronze (Black)
Birds of a feather. The whimsical beauty of the Birdsong table lamp (set of two) is inspired by the artisanal work of British ironsmiths. Crafted with oil-rubbed bronze finish, the metal base is topped with a posh white cotton shade for eclectic elegance.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4325A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437741 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Birds of a feather. The whimsical beauty of the Birdsong table lamp (set of two) is inspired by the artisanal work of British ironsmiths. Crafted with oil-rubbed bronze finish, the metal base is topped with a posh white cotton shade for eclectic elegance.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4325A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437741 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























