
Safavieh Bilston Table Lamp - Black
Bring minimalistic style to your bedroom, living room or home office with this contemporary table lamp. Designed with a black shade and base, paired with luxurious brass details, it's the perfect modern accent in any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14.5" W x 7" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4127A |
| Product UPC: | 889048562318 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $87.98
-65%$87.98
$30.79More Images




Safavieh Bilston Table Lamp - Black
Bring minimalistic style to your bedroom, living room or home office with this contemporary table lamp. Designed with a black shade and base, paired with luxurious brass details, it's the perfect modern accent in any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14.5" W x 7" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4127A |
| Product UPC: | 889048562318 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring minimalistic style to your bedroom, living room or home office with this contemporary table lamp. Designed with a black shade and base, paired with luxurious brass details, it's the perfect modern accent in any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14.5" W x 7" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4127A |
| Product UPC: | 889048562318 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























