
Safavieh Bessie Candlestick Floor And Table Lamp Set Set Of 2 - White
Give your d̩cor a touch of tradition with this charming Bessie Floor and Table Lamp Set. Styled after classic candlestick lamps, Bessie‰۪s timeless silhouette is given a modern twist in a clean white finish and crisp cotton drum shades. Includes one floor lamp and two matching table lamps.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Plastic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLT4002A-SET3 |
| Product UPC: | 195058423632 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Bessie Candlestick Floor And Table Lamp Set Set Of 2 - White
Give your d̩cor a touch of tradition with this charming Bessie Floor and Table Lamp Set. Styled after classic candlestick lamps, Bessie‰۪s timeless silhouette is given a modern twist in a clean white finish and crisp cotton drum shades. Includes one floor lamp and two matching table lamps.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Plastic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLT4002A-SET3 |
| Product UPC: | 195058423632 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor a touch of tradition with this charming Bessie Floor and Table Lamp Set. Styled after classic candlestick lamps, Bessie‰۪s timeless silhouette is given a modern twist in a clean white finish and crisp cotton drum shades. Includes one floor lamp and two matching table lamps.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Plastic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLT4002A-SET3 |
| Product UPC: | 195058423632 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























