
Safavieh Berny Iron Table Lamp - Black
Bring the depth and intrigue of modern abstract art to your fashion forward d̩cor with this Berny Table Lamp. Berny flaunts a dramatic interplay of light and shadow with its black birdcage inspired body, its artistic negative space bringing a rich sense of depth and motion to any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Water Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4264A |
| Product UPC: | 195058075220 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Berny Iron Table Lamp - Black
Bring the depth and intrigue of modern abstract art to your fashion forward d̩cor with this Berny Table Lamp. Berny flaunts a dramatic interplay of light and shadow with its black birdcage inspired body, its artistic negative space bringing a rich sense of depth and motion to any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Water Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4264A |
| Product UPC: | 195058075220 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring the depth and intrigue of modern abstract art to your fashion forward d̩cor with this Berny Table Lamp. Berny flaunts a dramatic interplay of light and shadow with its black birdcage inspired body, its artistic negative space bringing a rich sense of depth and motion to any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Water Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4264A |
| Product UPC: | 195058075220 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























