
Safavieh Bernhart Desk - Walnut
A contemporary take on retro industrial sawhorse styling, this Bernhart Desk is both sophisticated and utilitarian. Bernhart‰۪s rich walnut finish adds a touch of warmth to the stark lines of its angled black legs, perfectly balancing the look.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 30"H |
| Product Color: | Walnut / Black |
| Finish Surface Treatment: | Nc Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | DSK5004A |
| Product UPC: | 195058321600 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Spot clean using a mild water free solvent. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shrinking or stainingReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $229.58
-65%$229.58
$80.35More Images



Safavieh Bernhart Desk - Walnut
A contemporary take on retro industrial sawhorse styling, this Bernhart Desk is both sophisticated and utilitarian. Bernhart‰۪s rich walnut finish adds a touch of warmth to the stark lines of its angled black legs, perfectly balancing the look.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 30"H |
| Product Color: | Walnut / Black |
| Finish Surface Treatment: | Nc Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | DSK5004A |
| Product UPC: | 195058321600 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Spot clean using a mild water free solvent. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shrinking or stainingReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A contemporary take on retro industrial sawhorse styling, this Bernhart Desk is both sophisticated and utilitarian. Bernhart‰۪s rich walnut finish adds a touch of warmth to the stark lines of its angled black legs, perfectly balancing the look.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 30"H |
| Product Color: | Walnut / Black |
| Finish Surface Treatment: | Nc Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | DSK5004A |
| Product UPC: | 195058321600 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Spot clean using a mild water free solvent. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shrinking or stainingReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























