
Safavieh Bergen, 27 Inch, Black, Ceramic Table Lamp W/ Usb Port? - Black
At once understated yet dramatic, this Bergen Table Lamp exudes the refined art of sophistication. The gentle curves of Bergen‰۪s sleek black ceramic are perfectly paired with the clean lines of its oversized drum shade, and a built-in USB port in its matching silver metal base makes for no-fuss charging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL4410A |
| Product UPC: | 195058131827 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $90.58
-65%$90.58
$31.70More Images


Safavieh Bergen, 27 Inch, Black, Ceramic Table Lamp W/ Usb Port? - Black
At once understated yet dramatic, this Bergen Table Lamp exudes the refined art of sophistication. The gentle curves of Bergen‰۪s sleek black ceramic are perfectly paired with the clean lines of its oversized drum shade, and a built-in USB port in its matching silver metal base makes for no-fuss charging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL4410A |
| Product UPC: | 195058131827 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
At once understated yet dramatic, this Bergen Table Lamp exudes the refined art of sophistication. The gentle curves of Bergen‰۪s sleek black ceramic are perfectly paired with the clean lines of its oversized drum shade, and a built-in USB port in its matching silver metal base makes for no-fuss charging.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL4410A |
| Product UPC: | 195058131827 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























