
Safavieh Bentlee Table Lamp Set Of 2 - Grey
Invite soothing, warm style into the living room with this contemporary table lamp. Designed with flowing curves, its neutral grey textured hue blends into any interior with ease. Perfect for framing a sofa, its crisp white cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4131A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617605 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Bentlee Table Lamp Set Of 2 - Grey
Invite soothing, warm style into the living room with this contemporary table lamp. Designed with flowing curves, its neutral grey textured hue blends into any interior with ease. Perfect for framing a sofa, its crisp white cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4131A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617605 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Invite soothing, warm style into the living room with this contemporary table lamp. Designed with flowing curves, its neutral grey textured hue blends into any interior with ease. Perfect for framing a sofa, its crisp white cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4131A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617605 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























