
Safavieh Benita Iron Table Lamp - Nickel
Understated yet eye catching, this Benita Table Lamp is a stately addition to any d̩cor. Benita dramatically shines in the sleek nickel finish on its elongated hourglass silhouette, while a white drum shade softens the look for today‰۪s contemporary interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4263A |
| Product UPC: | 195058075213 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Benita Iron Table Lamp - Nickel
Understated yet eye catching, this Benita Table Lamp is a stately addition to any d̩cor. Benita dramatically shines in the sleek nickel finish on its elongated hourglass silhouette, while a white drum shade softens the look for today‰۪s contemporary interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4263A |
| Product UPC: | 195058075213 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Understated yet eye catching, this Benita Table Lamp is a stately addition to any d̩cor. Benita dramatically shines in the sleek nickel finish on its elongated hourglass silhouette, while a white drum shade softens the look for today‰۪s contemporary interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4263A |
| Product UPC: | 195058075213 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























