
Safavieh Belomy Table Lamp - Clear
Add a delicate touch to the living room or bedroom with this contemporary table lamp. Finely crafted with a crystal clear sculpted design and sleek minimalist white shade, its gentle curves are perfectly paired with its chrome base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4084A |
| Product UPC: | 889048524446 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $77.35
-65%$77.35
$27.07More Images


Safavieh Belomy Table Lamp - Clear
Add a delicate touch to the living room or bedroom with this contemporary table lamp. Finely crafted with a crystal clear sculpted design and sleek minimalist white shade, its gentle curves are perfectly paired with its chrome base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4084A |
| Product UPC: | 889048524446 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a delicate touch to the living room or bedroom with this contemporary table lamp. Finely crafted with a crystal clear sculpted design and sleek minimalist white shade, its gentle curves are perfectly paired with its chrome base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4084A |
| Product UPC: | 889048524446 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























