
Safavieh Barron Rectangle Dining Table - Natural
This Barron Rectangle Dining Table is a decadent update of a familiar form. Sawhorse-styled legs are given a dramatic, glamorous treatment with its sleek brass finish, and a natural mango wood top adds a warm finishing touch.
Specifications
| Category: | Dining Tables |
| Product Dimensions: | 68.9" L x 35.4" D x 29.9" H |
| Product Material: | Mango Wood / Brass |
| Wood Content: | Mango |
| Wood Color: | Natural |
| Product Color: | Natural / Gold |
| Product SKU: | SFV5725A-2BX |
| Product UPC: | 889048939219 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Barron Rectangle Dining Table - Natural
This Barron Rectangle Dining Table is a decadent update of a familiar form. Sawhorse-styled legs are given a dramatic, glamorous treatment with its sleek brass finish, and a natural mango wood top adds a warm finishing touch.
Specifications
| Category: | Dining Tables |
| Product Dimensions: | 68.9" L x 35.4" D x 29.9" H |
| Product Material: | Mango Wood / Brass |
| Wood Content: | Mango |
| Wood Color: | Natural |
| Product Color: | Natural / Gold |
| Product SKU: | SFV5725A-2BX |
| Product UPC: | 889048939219 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Barron Rectangle Dining Table is a decadent update of a familiar form. Sawhorse-styled legs are given a dramatic, glamorous treatment with its sleek brass finish, and a natural mango wood top adds a warm finishing touch.
Specifications
| Category: | Dining Tables |
| Product Dimensions: | 68.9" L x 35.4" D x 29.9" H |
| Product Material: | Mango Wood / Brass |
| Wood Content: | Mango |
| Wood Color: | Natural |
| Product Color: | Natural / Gold |
| Product SKU: | SFV5725A-2BX |
| Product UPC: | 889048939219 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























