
Safavieh Barrett Two Light Wall Sconce - Brass Gold
The classic geometry of mid-century modern design shines brilliantly in the Barrett Two Light Wall Sconce. A perfect circled backing complements the clean straight lines of Barrett with the twin lamps held aloft by an easy organic curve. In a brass gold finish with understated white shades, this decor-smart wall sconce flawlessly accents room decor.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 12.3" W x 7.5" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | SCN4033B |
| Product UPC: | 889048614093 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Barrett Two Light Wall Sconce - Brass Gold
The classic geometry of mid-century modern design shines brilliantly in the Barrett Two Light Wall Sconce. A perfect circled backing complements the clean straight lines of Barrett with the twin lamps held aloft by an easy organic curve. In a brass gold finish with understated white shades, this decor-smart wall sconce flawlessly accents room decor.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 12.3" W x 7.5" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | SCN4033B |
| Product UPC: | 889048614093 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The classic geometry of mid-century modern design shines brilliantly in the Barrett Two Light Wall Sconce. A perfect circled backing complements the clean straight lines of Barrett with the twin lamps held aloft by an easy organic curve. In a brass gold finish with understated white shades, this decor-smart wall sconce flawlessly accents room decor.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 12.3" W x 7.5" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | SCN4033B |
| Product UPC: | 889048614093 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























