
Safavieh Atrius Table Lamp - Black
This Atrius Table Lamp is a must-have for sleek contemporary d̩cor. The gently curved silhouette of Atrius‰۪s black resin body are decoratively offset by the stark lines of its raised circular base and crisp white drum shade, making it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL4373A |
| Product UPC: | 195058124133 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $87.98
-65%$87.98
$30.79More Images


Safavieh Atrius Table Lamp - Black
This Atrius Table Lamp is a must-have for sleek contemporary d̩cor. The gently curved silhouette of Atrius‰۪s black resin body are decoratively offset by the stark lines of its raised circular base and crisp white drum shade, making it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL4373A |
| Product UPC: | 195058124133 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Atrius Table Lamp is a must-have for sleek contemporary d̩cor. The gently curved silhouette of Atrius‰۪s black resin body are decoratively offset by the stark lines of its raised circular base and crisp white drum shade, making it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL4373A |
| Product UPC: | 195058124133 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























