
Safavieh Ashson Table Lamp Set Of 2 - Silver
Dramatic and bold, this stylish contemporary table lamp brings rich texture to any living room. Expertly crafted with sophisticated mercury glass, designers love its luxurious materiality. Its neutral, complimentary beige shade blends with any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14X14X26 W x D x H |
| Product Lamp Color: | Silver/Ivory |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4217A-SET2 |
| Product UPC: | 889048814981 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Ashson Table Lamp Set Of 2 - Silver
Dramatic and bold, this stylish contemporary table lamp brings rich texture to any living room. Expertly crafted with sophisticated mercury glass, designers love its luxurious materiality. Its neutral, complimentary beige shade blends with any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14X14X26 W x D x H |
| Product Lamp Color: | Silver/Ivory |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4217A-SET2 |
| Product UPC: | 889048814981 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dramatic and bold, this stylish contemporary table lamp brings rich texture to any living room. Expertly crafted with sophisticated mercury glass, designers love its luxurious materiality. Its neutral, complimentary beige shade blends with any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14X14X26 W x D x H |
| Product Lamp Color: | Silver/Ivory |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4217A-SET2 |
| Product UPC: | 889048814981 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























