
Safavieh Arlyss Accent Chair - Light Gray
Invite lasting comfort into any interior with this amazing Arlyss Accent Chair. With hints of Mid-Century styling, Arlyss surrounds you in soothing relaxation with its contoured silhouette and plush light grey velvet upholstery, while black tapered legs complete the look.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.7"W x 33"D x 36"H |
| Product Color: | Light Grey |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | ACH4010A |
| Product UPC: | 195058158992 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water or furniture polish.Indoor use.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Safavieh Arlyss Accent Chair - Light Gray
Invite lasting comfort into any interior with this amazing Arlyss Accent Chair. With hints of Mid-Century styling, Arlyss surrounds you in soothing relaxation with its contoured silhouette and plush light grey velvet upholstery, while black tapered legs complete the look.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.7"W x 33"D x 36"H |
| Product Color: | Light Grey |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | ACH4010A |
| Product UPC: | 195058158992 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water or furniture polish.Indoor use.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Invite lasting comfort into any interior with this amazing Arlyss Accent Chair. With hints of Mid-Century styling, Arlyss surrounds you in soothing relaxation with its contoured silhouette and plush light grey velvet upholstery, while black tapered legs complete the look.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.7"W x 33"D x 36"H |
| Product Color: | Light Grey |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | ACH4010A |
| Product UPC: | 195058158992 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water or furniture polish.Indoor use.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























