
Safavieh Arlia Table Lamp Set Of 2 - Black
Understated and modern, this Arlia Table Lamp is ideal for today‰۪s sleek interiors. Arlia‰۪s oversized drum shade pairs beautifully with its conic black silhouette, making for the perfecting finishing touch in any room. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4363A-SET2 |
| Product UPC: | 195058124034 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Safavieh Arlia Table Lamp Set Of 2 - Black
Understated and modern, this Arlia Table Lamp is ideal for today‰۪s sleek interiors. Arlia‰۪s oversized drum shade pairs beautifully with its conic black silhouette, making for the perfecting finishing touch in any room. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4363A-SET2 |
| Product UPC: | 195058124034 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Understated and modern, this Arlia Table Lamp is ideal for today‰۪s sleek interiors. Arlia‰۪s oversized drum shade pairs beautifully with its conic black silhouette, making for the perfecting finishing touch in any room. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4363A-SET2 |
| Product UPC: | 195058124034 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























