
Safavieh Argos 28.25-Inch H Column Table Lamp Set Of 2 - Nickel
Ideal for any transitional interior, the Argos column table lamp (set of two), is the perfect blend of classic style and modern magic. Its traditional metal base blends Greek column style with an updated, chic nickel finish and radiant white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 28.25" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4323A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437628 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Argos 28.25-Inch H Column Table Lamp Set Of 2 - Nickel
Ideal for any transitional interior, the Argos column table lamp (set of two), is the perfect blend of classic style and modern magic. Its traditional metal base blends Greek column style with an updated, chic nickel finish and radiant white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 28.25" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4323A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437628 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ideal for any transitional interior, the Argos column table lamp (set of two), is the perfect blend of classic style and modern magic. Its traditional metal base blends Greek column style with an updated, chic nickel finish and radiant white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 28.25" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4323A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437628 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























