
Safavieh Arabelle Hardback 27.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Gold
Inspired by the iconic Mykonos resort favored by Hollywood elites, this modern 27-inch table lamp (set of 2) is a classic. A designer favorite, its deluxe Greek key design shines with a lush gold metallic finish, adding glamour and style to any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4508A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180109 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Arabelle Hardback 27.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Gold
Inspired by the iconic Mykonos resort favored by Hollywood elites, this modern 27-inch table lamp (set of 2) is a classic. A designer favorite, its deluxe Greek key design shines with a lush gold metallic finish, adding glamour and style to any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4508A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180109 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the iconic Mykonos resort favored by Hollywood elites, this modern 27-inch table lamp (set of 2) is a classic. A designer favorite, its deluxe Greek key design shines with a lush gold metallic finish, adding glamour and style to any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4508A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180109 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























