
Safavieh Anna Ottoman - Ivory
Plush and penthouse-chic, this fabulous Anna Ottoman brings high-fashion charisma to any glam interior. Anna‰۪s ivory boucle cushion is captivating and soft to the touch, beautifully held aloft by haute couture gold legs.
Specifications
| Category: | Ottoman |
| Product Dimensions: | 19.7" L x 19.7" D x 16.9" H |
| Product Material: | Wood / Acrylic / Fabric |
| Wood Content: | P2 Plywood / Mdf |
| Fabric Content: | Real Sheepskin |
| Product Color: | Ivory / Gold |
| Product SKU: | SFV4747D |
| Product UPC: | 195058284417 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - 1,Do not clean with either water
2, Blot spills up immediately with a clean white cloth or plain paper towel. 3?Use trivets, coasters, placemats and adhesive felt pads to help prevent the stainless steel leg from scratching. 4,To renew the stainless steel shine, polish with lemon oil or orange oil. 5,We recommend using a multi-surface cleaner or stainless steel cleaner to remove spots.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Anna Ottoman - Ivory
Plush and penthouse-chic, this fabulous Anna Ottoman brings high-fashion charisma to any glam interior. Anna‰۪s ivory boucle cushion is captivating and soft to the touch, beautifully held aloft by haute couture gold legs.
Specifications
| Category: | Ottoman |
| Product Dimensions: | 19.7" L x 19.7" D x 16.9" H |
| Product Material: | Wood / Acrylic / Fabric |
| Wood Content: | P2 Plywood / Mdf |
| Fabric Content: | Real Sheepskin |
| Product Color: | Ivory / Gold |
| Product SKU: | SFV4747D |
| Product UPC: | 195058284417 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - 1,Do not clean with either water
2, Blot spills up immediately with a clean white cloth or plain paper towel. 3?Use trivets, coasters, placemats and adhesive felt pads to help prevent the stainless steel leg from scratching. 4,To renew the stainless steel shine, polish with lemon oil or orange oil. 5,We recommend using a multi-surface cleaner or stainless steel cleaner to remove spots.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Plush and penthouse-chic, this fabulous Anna Ottoman brings high-fashion charisma to any glam interior. Anna‰۪s ivory boucle cushion is captivating and soft to the touch, beautifully held aloft by haute couture gold legs.
Specifications
| Category: | Ottoman |
| Product Dimensions: | 19.7" L x 19.7" D x 16.9" H |
| Product Material: | Wood / Acrylic / Fabric |
| Wood Content: | P2 Plywood / Mdf |
| Fabric Content: | Real Sheepskin |
| Product Color: | Ivory / Gold |
| Product SKU: | SFV4747D |
| Product UPC: | 195058284417 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - 1,Do not clean with either water
2, Blot spills up immediately with a clean white cloth or plain paper towel. 3?Use trivets, coasters, placemats and adhesive felt pads to help prevent the stainless steel leg from scratching. 4,To renew the stainless steel shine, polish with lemon oil or orange oil. 5,We recommend using a multi-surface cleaner or stainless steel cleaner to remove spots.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























