
Safavieh Amy Mini Table Lamp - Pink
Reflect an aura of sophistication with the glimmering pink Amy Mini Table Lamp with matching finial, metal base and neck. Complemented with an elegantly tapered pure cotton shade that illuminates the room.
Specifications
| Product Category: | Kids Table Lamp |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 17.5" H |
| Product Lamp Color: | Pink |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome Base Chrome Neck |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | KID4087P |
| Product UPC: | 889048189355 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $63.05
-65%$63.05
$22.07More Images


Safavieh Amy Mini Table Lamp - Pink
Reflect an aura of sophistication with the glimmering pink Amy Mini Table Lamp with matching finial, metal base and neck. Complemented with an elegantly tapered pure cotton shade that illuminates the room.
Specifications
| Product Category: | Kids Table Lamp |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 17.5" H |
| Product Lamp Color: | Pink |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome Base Chrome Neck |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | KID4087P |
| Product UPC: | 889048189355 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reflect an aura of sophistication with the glimmering pink Amy Mini Table Lamp with matching finial, metal base and neck. Complemented with an elegantly tapered pure cotton shade that illuminates the room.
Specifications
| Product Category: | Kids Table Lamp |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 17.5" H |
| Product Lamp Color: | Pink |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome Base Chrome Neck |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | KID4087P |
| Product UPC: | 889048189355 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























