
Safavieh Ambler 31.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Nickel
A satiny brushed nickel finish lends creates an opulent effect in the classically shaped set of two Ambler table lamps. A graceful urn silhouette and slightly curved pedestal are updated for transitional rooms with a textured white cotton drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4275A-SET2 |
| Product UPC: | 683726403524 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Ambler 31.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Nickel
A satiny brushed nickel finish lends creates an opulent effect in the classically shaped set of two Ambler table lamps. A graceful urn silhouette and slightly curved pedestal are updated for transitional rooms with a textured white cotton drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4275A-SET2 |
| Product UPC: | 683726403524 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A satiny brushed nickel finish lends creates an opulent effect in the classically shaped set of two Ambler table lamps. A graceful urn silhouette and slightly curved pedestal are updated for transitional rooms with a textured white cotton drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4275A-SET2 |
| Product UPC: | 683726403524 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























