
Safavieh Amani, 3 Light, 24 Inch, Brass/Clear, Iron Wall Sconce - Brass
Add sleek style and elegance to your home with our Amani walls sconce. A linear metal arm suspends three glass shades to double duty as a stylish and functional wall fixture. The crisp angular lines of the shade lend a chic geometric appeal to our wall sconces. The clear glass shade creates an elegant contrast with brass hardware. Vouching for a sleek and chic appeal, our wall sconce can bathe your walls in soft diffused light.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 23.75" W x 8.75" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Brass / Clear |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | SCN4134A |
| Product UPC: | 195058715133 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Amani, 3 Light, 24 Inch, Brass/Clear, Iron Wall Sconce - Brass
Add sleek style and elegance to your home with our Amani walls sconce. A linear metal arm suspends three glass shades to double duty as a stylish and functional wall fixture. The crisp angular lines of the shade lend a chic geometric appeal to our wall sconces. The clear glass shade creates an elegant contrast with brass hardware. Vouching for a sleek and chic appeal, our wall sconce can bathe your walls in soft diffused light.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 23.75" W x 8.75" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Brass / Clear |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | SCN4134A |
| Product UPC: | 195058715133 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add sleek style and elegance to your home with our Amani walls sconce. A linear metal arm suspends three glass shades to double duty as a stylish and functional wall fixture. The crisp angular lines of the shade lend a chic geometric appeal to our wall sconces. The clear glass shade creates an elegant contrast with brass hardware. Vouching for a sleek and chic appeal, our wall sconce can bathe your walls in soft diffused light.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 23.75" W x 8.75" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Brass / Clear |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | SCN4134A |
| Product UPC: | 195058715133 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























