
Safavieh Amanda 31-Inch H Black Crystal Glass Globe Lamp Set Of 2 - Black
Updating an Art Deco classic, the Amanda lamp balances a stack of four fluted crystal balls atop a polished mirror-finish metal base. Looking just as glamorous as its 1930s inspiration, the lamp is refreshed for today‰۪s homes with black linen-style hard back shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4006A-SET2 |
| Product UPC: | 683726905578 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $187.51
-65%$187.51
$65.63More Images


Safavieh Amanda 31-Inch H Black Crystal Glass Globe Lamp Set Of 2 - Black
Updating an Art Deco classic, the Amanda lamp balances a stack of four fluted crystal balls atop a polished mirror-finish metal base. Looking just as glamorous as its 1930s inspiration, the lamp is refreshed for today‰۪s homes with black linen-style hard back shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4006A-SET2 |
| Product UPC: | 683726905578 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Updating an Art Deco classic, the Amanda lamp balances a stack of four fluted crystal balls atop a polished mirror-finish metal base. Looking just as glamorous as its 1930s inspiration, the lamp is refreshed for today‰۪s homes with black linen-style hard back shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4006A-SET2 |
| Product UPC: | 683726905578 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























