
Safavieh Alya Table Lamp Set Of 2 - White
Artfully designed, this substantial table lamp is a modern heirloom. Seamlessly blending into any living room d̩cor, its rich gold metal finish illuminates its soft angles, white its classic white marble detail and linen shade add timeless appeal.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | White/Brass Gold |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold Lamp Body |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4047A-SET2 |
| Product UPC: | 889048407664 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $247.98
-65%$247.98
$86.79More Images


Safavieh Alya Table Lamp Set Of 2 - White
Artfully designed, this substantial table lamp is a modern heirloom. Seamlessly blending into any living room d̩cor, its rich gold metal finish illuminates its soft angles, white its classic white marble detail and linen shade add timeless appeal.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | White/Brass Gold |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold Lamp Body |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4047A-SET2 |
| Product UPC: | 889048407664 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Artfully designed, this substantial table lamp is a modern heirloom. Seamlessly blending into any living room d̩cor, its rich gold metal finish illuminates its soft angles, white its classic white marble detail and linen shade add timeless appeal.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | White/Brass Gold |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold Lamp Body |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4047A-SET2 |
| Product UPC: | 889048407664 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























