
Safavieh Alvaro Table Lamp - Wash Grey
Inspired by natural contours and intriguing textures, the Alvaro Table Lamp an optical wonder. Understated earth tones complement the textured finish of Alvaro, creating a visual appeal and soft, warm light throughout room decor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.5" H |
| Product Lamp Color: | Wash Grey |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Wash Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4170A |
| Product UPC: | 889048618015 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $57.85
-65%$57.85
$20.25More Images


Safavieh Alvaro Table Lamp - Wash Grey
Inspired by natural contours and intriguing textures, the Alvaro Table Lamp an optical wonder. Understated earth tones complement the textured finish of Alvaro, creating a visual appeal and soft, warm light throughout room decor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.5" H |
| Product Lamp Color: | Wash Grey |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Wash Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4170A |
| Product UPC: | 889048618015 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by natural contours and intriguing textures, the Alvaro Table Lamp an optical wonder. Understated earth tones complement the textured finish of Alvaro, creating a visual appeal and soft, warm light throughout room decor.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.5" H |
| Product Lamp Color: | Wash Grey |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Wash Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4170A |
| Product UPC: | 889048618015 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























