
Safavieh Alric Desk - Walnut
Flaunting hints of modern industrial chic, this Alric Desk is dynamic and sophisticated. Alric‰۪s two drawers and open shelf are ideal for workspace organization, while its warm walnut finish and airy black frame seamlessly accents any contemporary home office.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 30"H |
| Product Color: | Walnut / Black |
| Finish Surface Treatment: | Nc Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | DSK5003A |
| Product UPC: | 195058321594 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Spot clean using a mild water free solvent. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shrinking or stainingReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $254.28
-65%$254.28
$89.00More Images



Safavieh Alric Desk - Walnut
Flaunting hints of modern industrial chic, this Alric Desk is dynamic and sophisticated. Alric‰۪s two drawers and open shelf are ideal for workspace organization, while its warm walnut finish and airy black frame seamlessly accents any contemporary home office.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 30"H |
| Product Color: | Walnut / Black |
| Finish Surface Treatment: | Nc Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | DSK5003A |
| Product UPC: | 195058321594 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Spot clean using a mild water free solvent. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shrinking or stainingReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Flaunting hints of modern industrial chic, this Alric Desk is dynamic and sophisticated. Alric‰۪s two drawers and open shelf are ideal for workspace organization, while its warm walnut finish and airy black frame seamlessly accents any contemporary home office.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 30"H |
| Product Color: | Walnut / Black |
| Finish Surface Treatment: | Nc Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | DSK5003A |
| Product UPC: | 195058321594 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Spot clean using a mild water free solvent. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shrinking or stainingReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























