
Safavieh Alria Table Lamp - Brown
Designed after ancient artifacts unearthed from ageless hidden cities, this Alria Table Lamp is a cultured artistic treasure. Alria is elegant yet dramatic in its soothing vase silhouette, and the sleek textured accents running across its dark brown ceramic make Alria totally today.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4390A |
| Product UPC: | 195058131612 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Alria Table Lamp - Brown
Designed after ancient artifacts unearthed from ageless hidden cities, this Alria Table Lamp is a cultured artistic treasure. Alria is elegant yet dramatic in its soothing vase silhouette, and the sleek textured accents running across its dark brown ceramic make Alria totally today.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4390A |
| Product UPC: | 195058131612 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed after ancient artifacts unearthed from ageless hidden cities, this Alria Table Lamp is a cultured artistic treasure. Alria is elegant yet dramatic in its soothing vase silhouette, and the sleek textured accents running across its dark brown ceramic make Alria totally today.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4390A |
| Product UPC: | 195058131612 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























