
Safavieh Almeria Table Lamp - Orange
Bring brilliant color to any interior with this contemporary table lamp. Designed to highlight its dynamic orange spheres, it instantly enlivens and refreshes any living room or bedroom. Designers love the clean lines of its complimentary white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Orange |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Orange |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4000A |
| Product UPC: | 889048521056 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $79.95
-65%$79.95
$27.98More Images


Safavieh Almeria Table Lamp - Orange
Bring brilliant color to any interior with this contemporary table lamp. Designed to highlight its dynamic orange spheres, it instantly enlivens and refreshes any living room or bedroom. Designers love the clean lines of its complimentary white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Orange |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Orange |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4000A |
| Product UPC: | 889048521056 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring brilliant color to any interior with this contemporary table lamp. Designed to highlight its dynamic orange spheres, it instantly enlivens and refreshes any living room or bedroom. Designers love the clean lines of its complimentary white shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Orange |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Orange |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4000A |
| Product UPC: | 889048521056 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























