
Safavieh Alisha Table Lamp - Black
Alive with art deco style, this table lamp brings instant character to any space. Its black and white pattern is paired with posh gold accents to create an atmosphere of relaxed luxury in the living room or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4102A |
| Product UPC: | 889048560826 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Alisha Table Lamp - Black
Alive with art deco style, this table lamp brings instant character to any space. Its black and white pattern is paired with posh gold accents to create an atmosphere of relaxed luxury in the living room or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4102A |
| Product UPC: | 889048560826 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Alive with art deco style, this table lamp brings instant character to any space. Its black and white pattern is paired with posh gold accents to create an atmosphere of relaxed luxury in the living room or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4102A |
| Product UPC: | 889048560826 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























