
Safavieh Alina Dresser - Walnut
The allure of vintage, antique treasures inspired this refined three drawer dresser. Crafted with a dark walnut finish that frames its fine bone drawers, dramatic clean lines and graceful curves make it ideal in any living room.
Specifications
| Category: | Dresser |
| Product Dimensions: | 20" L x 44" D x 34" H |
| Product Material: | Mango Wood |
| Wood Content: | Mango / Bone |
| Wood Color: | Dark Walnut |
| Product Color: | Walnut |
| Product SKU: | SFV5527A |
| Product UPC: | 889048298934 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WIPE WITH CLEAN & DRY CLOTH ONLY
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Alina Dresser - Walnut
The allure of vintage, antique treasures inspired this refined three drawer dresser. Crafted with a dark walnut finish that frames its fine bone drawers, dramatic clean lines and graceful curves make it ideal in any living room.
Specifications
| Category: | Dresser |
| Product Dimensions: | 20" L x 44" D x 34" H |
| Product Material: | Mango Wood |
| Wood Content: | Mango / Bone |
| Wood Color: | Dark Walnut |
| Product Color: | Walnut |
| Product SKU: | SFV5527A |
| Product UPC: | 889048298934 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WIPE WITH CLEAN & DRY CLOTH ONLY
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The allure of vintage, antique treasures inspired this refined three drawer dresser. Crafted with a dark walnut finish that frames its fine bone drawers, dramatic clean lines and graceful curves make it ideal in any living room.
Specifications
| Category: | Dresser |
| Product Dimensions: | 20" L x 44" D x 34" H |
| Product Material: | Mango Wood |
| Wood Content: | Mango / Bone |
| Wood Color: | Dark Walnut |
| Product Color: | Walnut |
| Product SKU: | SFV5527A |
| Product UPC: | 889048298934 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WIPE WITH CLEAN & DRY CLOTH ONLY
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























