
Safavieh Alexus 28-Inch H Table Lamp - Black
A rare combination of beauty and exquisite functionality, this contemporary table lamp was inspired by the gentle geometry used in modern Finnish design. Crafted with durable chrome, its chic black finish and gold interior blend seamlessly into any space.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 28" W x 8.5" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Copper |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4517B |
| Product UPC: | 889048201385 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Alexus 28-Inch H Table Lamp - Black
A rare combination of beauty and exquisite functionality, this contemporary table lamp was inspired by the gentle geometry used in modern Finnish design. Crafted with durable chrome, its chic black finish and gold interior blend seamlessly into any space.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 28" W x 8.5" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Copper |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4517B |
| Product UPC: | 889048201385 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A rare combination of beauty and exquisite functionality, this contemporary table lamp was inspired by the gentle geometry used in modern Finnish design. Crafted with durable chrome, its chic black finish and gold interior blend seamlessly into any space.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 28" W x 8.5" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Copper |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4517B |
| Product UPC: | 889048201385 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























