
Safavieh Alexis 19-Inch H Gold Bead Lamp Set Of 2 - Copper
The shapely Alexis Gold Bead Lamp conjures images of a vintage Moroccan vessel crafted of hammered metal. The compressed round body is made from gold plated poly resin that creates the effect of golden beads. A taupe Geneva hard back shade updates the look for 21st century homes.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Copper |
| Product Material: | Resin/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4016A-SET2 |
| Product UPC: | 683726394846 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Alexis 19-Inch H Gold Bead Lamp Set Of 2 - Copper
The shapely Alexis Gold Bead Lamp conjures images of a vintage Moroccan vessel crafted of hammered metal. The compressed round body is made from gold plated poly resin that creates the effect of golden beads. A taupe Geneva hard back shade updates the look for 21st century homes.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Copper |
| Product Material: | Resin/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4016A-SET2 |
| Product UPC: | 683726394846 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The shapely Alexis Gold Bead Lamp conjures images of a vintage Moroccan vessel crafted of hammered metal. The compressed round body is made from gold plated poly resin that creates the effect of golden beads. A taupe Geneva hard back shade updates the look for 21st century homes.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Copper |
| Product Material: | Resin/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4016A-SET2 |
| Product UPC: | 683726394846 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























