
Safavieh Alenna Outdoor Lantern - Brown
Perfect for bringing a warm ambiance to any outdoor d̩cor, this Alenna Outdoor Lantern is a designer staple for today‰۪s porch or patio. Alenna‰۪s light brown wood and classic silhouette are beautifully accented by chrome metal accents, making it an icon of contemporary chic.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 8.625" W x 8.625" D x 21.25" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Wood / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Product SKU: | PLT4079A |
| Product UPC: | 195058490887 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Routinely wipe the exterior surface of outdoor lighting fixtures with a soft clean cloth. Use glass cleaner to keep the glass clean and clear. Car wax can be used on the metal surface to preserve and protect the finish of your outdoor lighting fixture. Apply twice a year and follow the directions on the product.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Alenna Outdoor Lantern - Brown
Perfect for bringing a warm ambiance to any outdoor d̩cor, this Alenna Outdoor Lantern is a designer staple for today‰۪s porch or patio. Alenna‰۪s light brown wood and classic silhouette are beautifully accented by chrome metal accents, making it an icon of contemporary chic.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 8.625" W x 8.625" D x 21.25" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Wood / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Product SKU: | PLT4079A |
| Product UPC: | 195058490887 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Routinely wipe the exterior surface of outdoor lighting fixtures with a soft clean cloth. Use glass cleaner to keep the glass clean and clear. Car wax can be used on the metal surface to preserve and protect the finish of your outdoor lighting fixture. Apply twice a year and follow the directions on the product.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for bringing a warm ambiance to any outdoor d̩cor, this Alenna Outdoor Lantern is a designer staple for today‰۪s porch or patio. Alenna‰۪s light brown wood and classic silhouette are beautifully accented by chrome metal accents, making it an icon of contemporary chic.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Lighting |
| Product Dimension: | 8.625" W x 8.625" D x 21.25" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Wood / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Product SKU: | PLT4079A |
| Product UPC: | 195058490887 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Routinely wipe the exterior surface of outdoor lighting fixtures with a soft clean cloth. Use glass cleaner to keep the glass clean and clear. Car wax can be used on the metal surface to preserve and protect the finish of your outdoor lighting fixture. Apply twice a year and follow the directions on the product.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























