
Safavieh Alder Table Lamp Set Of 2 - Black
Hand-painted exotic floral prints inspired this classic table lamp. Delicately designed black flowers grace the curves of its white ceramic body, while its base and finial boast a rich brass gold finish. Its crisp off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4159A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617889 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $261.43
-65%$261.43
$91.50More Images


Safavieh Alder Table Lamp Set Of 2 - Black
Hand-painted exotic floral prints inspired this classic table lamp. Delicately designed black flowers grace the curves of its white ceramic body, while its base and finial boast a rich brass gold finish. Its crisp off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4159A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617889 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hand-painted exotic floral prints inspired this classic table lamp. Delicately designed black flowers grace the curves of its white ceramic body, while its base and finial boast a rich brass gold finish. Its crisp off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4159A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617889 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























