
Safavieh Alban Table Lamp Set Of 2 - White Wash
This contemporary table lamp is perfect for the modern tastemaker. It's monochrome white wash finish and sleek off-white shade adds a touch of elegance to any living room, bedroom, or home office.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | White Wash |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Wash White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4122A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561281 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $148.51
-65%$148.51
$51.98More Images


Safavieh Alban Table Lamp Set Of 2 - White Wash
This contemporary table lamp is perfect for the modern tastemaker. It's monochrome white wash finish and sleek off-white shade adds a touch of elegance to any living room, bedroom, or home office.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | White Wash |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Wash White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4122A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561281 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This contemporary table lamp is perfect for the modern tastemaker. It's monochrome white wash finish and sleek off-white shade adds a touch of elegance to any living room, bedroom, or home office.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | White Wash |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Wash White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4122A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561281 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























