
Safavieh Alanna 24-Inch H Glass Pineapple Lamp Set Of 2 - Black
The symbol of hospitality, the pineapple is a welcoming motif on Alanna, and a warm addition to traditional rooms. With etched glass body, and leaves, finial and pedestal base in black with glimmers of gold, this gorgeous design is elegantly finished with a bell shaped beige shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Black/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4003A-SET2 |
| Product UPC: | 683726905554 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $151.68
-65%$151.68
$53.09More Images


Safavieh Alanna 24-Inch H Glass Pineapple Lamp Set Of 2 - Black
The symbol of hospitality, the pineapple is a welcoming motif on Alanna, and a warm addition to traditional rooms. With etched glass body, and leaves, finial and pedestal base in black with glimmers of gold, this gorgeous design is elegantly finished with a bell shaped beige shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Black/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4003A-SET2 |
| Product UPC: | 683726905554 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The symbol of hospitality, the pineapple is a welcoming motif on Alanna, and a warm addition to traditional rooms. With etched glass body, and leaves, finial and pedestal base in black with glimmers of gold, this gorgeous design is elegantly finished with a bell shaped beige shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 11" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Black/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4003A-SET2 |
| Product UPC: | 683726905554 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























