
Safavieh Aileen Table Lamp - Brown
Inspired by contemporary artisans, this striking table lamp is a work of art. Finely crafted, its smooth, curved body features a bold brown and white pattern that blends into any living room. Used as a focal point or in pairs, its shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Brown/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4013A |
| Product UPC: | 889048324329 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $171.28
-65%$171.28
$59.95More Images


Safavieh Aileen Table Lamp - Brown
Inspired by contemporary artisans, this striking table lamp is a work of art. Finely crafted, its smooth, curved body features a bold brown and white pattern that blends into any living room. Used as a focal point or in pairs, its shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Brown/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4013A |
| Product UPC: | 889048324329 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by contemporary artisans, this striking table lamp is a work of art. Finely crafted, its smooth, curved body features a bold brown and white pattern that blends into any living room. Used as a focal point or in pairs, its shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 32" H |
| Product Lamp Color: | Brown/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4013A |
| Product UPC: | 889048324329 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























