
Safavieh Aharon Table Lamp Set Of 2 - Navy
Inspired by antique ginger jars, this elegant table lamp is an investment in classic beauty. Crafted to illuminate the intricate white flowers on its rich navy ceramic body, designers love its brass gold finish. Its 100% cotton off-white shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 30.5" H |
| Product Lamp Color: | Navy/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4157A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617865 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Aharon Table Lamp Set Of 2 - Navy
Inspired by antique ginger jars, this elegant table lamp is an investment in classic beauty. Crafted to illuminate the intricate white flowers on its rich navy ceramic body, designers love its brass gold finish. Its 100% cotton off-white shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 30.5" H |
| Product Lamp Color: | Navy/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4157A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617865 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by antique ginger jars, this elegant table lamp is an investment in classic beauty. Crafted to illuminate the intricate white flowers on its rich navy ceramic body, designers love its brass gold finish. Its 100% cotton off-white shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 30.5" H |
| Product Lamp Color: | Navy/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4157A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617865 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























