
Safavieh Aerin 25.5-Inch H Wings Table Lamp Set Of 2 - Gold
Adorned in an opulent gold finish and paired with an off- white shade, this traditional table lamp (set of 2) recalls modern sculptures exhibited at London‰۪s top contemporary art museum. A timeless artistic statement in any room, it‰۪s a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4505A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180079 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $183.61
-65%$183.61
$64.26More Images


Safavieh Aerin 25.5-Inch H Wings Table Lamp Set Of 2 - Gold
Adorned in an opulent gold finish and paired with an off- white shade, this traditional table lamp (set of 2) recalls modern sculptures exhibited at London‰۪s top contemporary art museum. A timeless artistic statement in any room, it‰۪s a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4505A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180079 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Adorned in an opulent gold finish and paired with an off- white shade, this traditional table lamp (set of 2) recalls modern sculptures exhibited at London‰۪s top contemporary art museum. A timeless artistic statement in any room, it‰۪s a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4505A-SET2 |
| Product UPC: | 889048180079 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























