
Safavieh Adley Table Lamp - Blue
Give your d̩cor a touch of seaside calm with this Adley Table Lamp. Adley‰۪s ombre blue and beige ceramic conjure images of sandy beaches and crystal clear oceans, while its fluted details bring another layer of decorative depth.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Blue/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | INCANDESCENT |
| Product SKU: | TBL2001A |
| Product UPC: | 195058389358 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Adley Table Lamp - Blue
Give your d̩cor a touch of seaside calm with this Adley Table Lamp. Adley‰۪s ombre blue and beige ceramic conjure images of sandy beaches and crystal clear oceans, while its fluted details bring another layer of decorative depth.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Blue/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | INCANDESCENT |
| Product SKU: | TBL2001A |
| Product UPC: | 195058389358 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor a touch of seaside calm with this Adley Table Lamp. Adley‰۪s ombre blue and beige ceramic conjure images of sandy beaches and crystal clear oceans, while its fluted details bring another layer of decorative depth.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Blue/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | INCANDESCENT |
| Product SKU: | TBL2001A |
| Product UPC: | 195058389358 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























