
Safavieh Adele Antler 16-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Silver
Inspired by the rustic d̩cors of chalets in the French Alps, this antler table lamp is a contemporary collector‰۪s item. Its sculpted antler in a dramatic silver finish sits atop a luxurious glass base, creating an artistic statement in any living room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 32.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Resin/Glass |
| Product Metal Finish: | Silver Neck |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4011A-SET2 |
| Product UPC: | 889048324299 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $212.88
-65%$212.88
$74.51More Images


Safavieh Adele Antler 16-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Silver
Inspired by the rustic d̩cors of chalets in the French Alps, this antler table lamp is a contemporary collector‰۪s item. Its sculpted antler in a dramatic silver finish sits atop a luxurious glass base, creating an artistic statement in any living room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 32.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Resin/Glass |
| Product Metal Finish: | Silver Neck |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4011A-SET2 |
| Product UPC: | 889048324299 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the rustic d̩cors of chalets in the French Alps, this antler table lamp is a contemporary collector‰۪s item. Its sculpted antler in a dramatic silver finish sits atop a luxurious glass base, creating an artistic statement in any living room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 32.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Resin/Glass |
| Product Metal Finish: | Silver Neck |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4011A-SET2 |
| Product UPC: | 889048324299 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























