
Safavieh Adalius Glass Table Lamp - Mercury
Inspired by a posh modern d̩cor, this shimmering glass table lamp is a new classic. Designed with a bold round glass body, it features a luxe silver finish that accentuates its subtle texture. Often used in pairs, it‰۪s ideal for any living room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Mercury |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Nickel Neck |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4070A |
| Product UPC: | 889048443204 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Adalius Glass Table Lamp - Mercury
Inspired by a posh modern d̩cor, this shimmering glass table lamp is a new classic. Designed with a bold round glass body, it features a luxe silver finish that accentuates its subtle texture. Often used in pairs, it‰۪s ideal for any living room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Mercury |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Nickel Neck |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4070A |
| Product UPC: | 889048443204 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by a posh modern d̩cor, this shimmering glass table lamp is a new classic. Designed with a bold round glass body, it features a luxe silver finish that accentuates its subtle texture. Often used in pairs, it‰۪s ideal for any living room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Mercury |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Nickel Neck |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4070A |
| Product UPC: | 889048443204 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























