
Safavieh Adalee Danish Rope Accent Chai - Black
A thoroughly modern take on retro Scandinavian style, this Adalee Accent Chair gives a touch of Mid-Century charm to today‰۪s contemporary furnishings. Adalee‰۪s finely carved black teak frame beautifully offsets the woven Danish rope seat, making it a designer favorite.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 24.75" L x 24.75" D x 30" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Solid Teak |
| Wood Color: | Natural |
| Fabric Content: | Danish Rope |
| Product Color: | Black |
| Product SKU: | SFV9025B |
| Product UPC: | 195058355841 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abras
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Adalee Danish Rope Accent Chai - Black
A thoroughly modern take on retro Scandinavian style, this Adalee Accent Chair gives a touch of Mid-Century charm to today‰۪s contemporary furnishings. Adalee‰۪s finely carved black teak frame beautifully offsets the woven Danish rope seat, making it a designer favorite.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 24.75" L x 24.75" D x 30" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Solid Teak |
| Wood Color: | Natural |
| Fabric Content: | Danish Rope |
| Product Color: | Black |
| Product SKU: | SFV9025B |
| Product UPC: | 195058355841 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abras
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A thoroughly modern take on retro Scandinavian style, this Adalee Accent Chair gives a touch of Mid-Century charm to today‰۪s contemporary furnishings. Adalee‰۪s finely carved black teak frame beautifully offsets the woven Danish rope seat, making it a designer favorite.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 24.75" L x 24.75" D x 30" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Solid Teak |
| Wood Color: | Natural |
| Fabric Content: | Danish Rope |
| Product Color: | Black |
| Product SKU: | SFV9025B |
| Product UPC: | 195058355841 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abras
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























