
S 2 39.5' & 31.25' Round Solid Wood Nesting Coffee Tables By Homeroots
Is A Set Of Two Uniquely Designed, Partially-Nesting Round Coffee Tables That Look Great In Any Modern Living Room. The Two Tables Feature A Smoothly Polished, Dark Brown-Toned, Raised Edge Top Braced By A Three-Legged, Solid Wood Base. The Base, Finished In A Matching, Dark Brown Polish, Not Only Complements The Top And Adds To The TableS Visuals But Also Stabilizes It To Perfection. A Result Of The Harmonious Blend Between Style And Functionality, Set Of Partially Nesting Coffee Tables Is Designed To Suit Spaces Based On The Modern Design Style.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 39.5in W x 39.5in D x 16in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376283 |
| Product UPC: | 4512822895215 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Solid Wood Nesting Coffee Tables |
| Wood Nesting Coffee Tables |
| Round Solid Wood Nesting Coffee |
| Nesting Coffee Tables |
| Solid Wood Nesting Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,128.63
-65%$1,128.63
$395.02More Images





S 2 39.5' & 31.25' Round Solid Wood Nesting Coffee Tables By Homeroots
Is A Set Of Two Uniquely Designed, Partially-Nesting Round Coffee Tables That Look Great In Any Modern Living Room. The Two Tables Feature A Smoothly Polished, Dark Brown-Toned, Raised Edge Top Braced By A Three-Legged, Solid Wood Base. The Base, Finished In A Matching, Dark Brown Polish, Not Only Complements The Top And Adds To The TableS Visuals But Also Stabilizes It To Perfection. A Result Of The Harmonious Blend Between Style And Functionality, Set Of Partially Nesting Coffee Tables Is Designed To Suit Spaces Based On The Modern Design Style.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 39.5in W x 39.5in D x 16in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376283 |
| Product UPC: | 4512822895215 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Solid Wood Nesting Coffee Tables |
| Wood Nesting Coffee Tables |
| Round Solid Wood Nesting Coffee |
| Nesting Coffee Tables |
| Solid Wood Nesting Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Is A Set Of Two Uniquely Designed, Partially-Nesting Round Coffee Tables That Look Great In Any Modern Living Room. The Two Tables Feature A Smoothly Polished, Dark Brown-Toned, Raised Edge Top Braced By A Three-Legged, Solid Wood Base. The Base, Finished In A Matching, Dark Brown Polish, Not Only Complements The Top And Adds To The TableS Visuals But Also Stabilizes It To Perfection. A Result Of The Harmonious Blend Between Style And Functionality, Set Of Partially Nesting Coffee Tables Is Designed To Suit Spaces Based On The Modern Design Style.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 39.5in W x 39.5in D x 16in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376283 |
| Product UPC: | 4512822895215 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Solid Wood Nesting Coffee Tables |
| Wood Nesting Coffee Tables |
| Round Solid Wood Nesting Coffee |
| Nesting Coffee Tables |
| Solid Wood Nesting Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























